El Ve Ayak Masajının Faydaları

El Ve Ayak Masajının Faydaları

Günümüzde önemli bir yere sahip olan tamamlayıcı tıp kategorisine giren refleksoloji, bedende bulunan enerji akışını serbest bırakmak amacı ile kullanılan ve etkisi görülen bir yöntemdir. El, ayak ve yüzümüzde bulunan refleks noktalarına, parmak ve tahta çubuk desteği ile baskı uygulama sırasına dayanan ve yaklaşık olarak 5 bin yıllık geçmişe sahip olan refleksolojinin ilk uygulamaya geçilen yeri Çin ve uzak doğu olarak biliniyor.

Bu uygulama bittikten sonra tüm vücudunuza masaj yapılmış gibi bir rahatlama hissedebiliyorsunuz. El ve ayak masajı bu yüzden çok önemlidir. Belli aralıklarla bedeni rahatlatmak amacı ile yapılabilir. Masaj sayesinde sinir sisteminiz uyarılıyor, kan dolaşımınız hızlanıyor ve güzel bir rahatlama sağlıyor. 

Ayak Refleksolojisi  Nedir?

Ayaklar sadece yürümemizi sağlayan organlar değildir. Ayaklar, aynı zamanda vücudun tüm bölgelerine, organlarına sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarına ulaşım sağlayabilen bir organdır. Masaj yapmak vücudu dinç ve sağlıklı tutar. El ve ayak masajı  uyku kalitesini arttırır. Enerji akışını dengelemede iyidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu toksinlerden arındırma gibi birçok şeye fayda sağlar. Çin’de başlayan ve günümüze kadar devam eden ve hemen hemen her ülkede yapılan bir masajdır. Tamamlayıcı tıp olarak geçen ve Batı’da da uygulanan refleksoloji, ayaklardaki refleks noktalarına uygulanan bir baskı uygulama tekniğidir.

Refleks noktalarına basınç uygulanması sayesinde vücuttaki kan dolaşımı ve sinirler uyarılıyor. Bu boyutta iyileşme fiziksel fonksiyonlara ulaşmış oluyor. 

El Refleksolojisi Nedir?

Ayaklarda olduğu gibi ellerde de benzer refleks noktaları mevcuttur. Ellerde bulunan refleksler daha derinde yer alır. Bu sebepten dolayı eller daha duyarlıdır. El refleksolojisi ciddi anlamda uzmanlık ister. El ve ayak masajı bu anlamda çok önemlidir. Mümkün olduğunca uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Ellere yapılan masajlarda, insanların çok gevşediği ve rahatladığı gözlemlenmektedir. El ve ayak masajı rahatlatma yönünden en etkili masaj yerleridir. Ellerde ve ayaklarda bulunan refleks noktaları bulunduktan sonra oraya yavaş yavaş, narin bir şekilde masaj yapılması bireyleri rahatlatır. Ayakta da bu refleksler mevcuttur ve aynı etkiyi yaratır.

×